Uspešno realizovana stručna ekskurzija na Sajam turizma Philoxenia u Solunu

U periodu od 17. do 21. novembra 2016. godine organizovana je stručna ekskurzija studenatata Fakulteta za turistički i hotelijerski menadžment Univerziteta Singidunum na relaciji Novi Sad-Beograd-Niš-Polikastro-Solun-Meteori.

Na ekskurziju je putovalo 128 studenata Fakulteta za turistički i hotelijerski menadžment iz Beograda, ali i studenti iz Centara Univerziteta Singidunum iz Niša i Novog Sada, kao i kolege koji studiraju turizam i hotelijerstvo na Univerzitetu Sinergija u Bijeljini.

Stručna ekskurzija - Sajam turizma Philoxenia Solun - Meteori - slika 3

Cilj ekskurzije bio je poseta Sajmju turizma Philoxenija koji se održava u Solunu.

Studenti su imali priliku da vide predstavljanje oko 350 izlagača iz 32 zemlje. Svoju turističku ponudu predstavile su destinacije, grčka ostrva, turističke ogranizacije, veliki turopetatori, turističke agencije, aviokompanije i saobraćajna preduzeća.

Među izlagačima bili su Turistička organizacija Beograda i Turistička organizacija
Republike Srpske.

Stručna ekskurzija - Sajam turizma Philoxenia Solun - Meteori - slika 5 Stručna ekskurzija - Sajam turizma Philoxenia Solun - Meteori - slika 6

Studentkinje I godine Fakulteta za turistički i hotelijerski menadžment Milica Lazarević i Valerija Stanišić imale su priliku da rade na štandu Turističke organizacije Beograda za vreme trajanja sajma.

Stručna ekskurzija - Sajam turizma Philoxenia Solun - Meteori - slika 4

Maršruta ekskurzije obuhvatala je i posetu mestu Polikastro, koje se nalazi nedaleko od granice BJR Makedonije i Grčke. Na Polikastru se nalazi spomen kompleks posvećen Prvom svetskom ratu. Osim časa istorije koji je održala Jasmina Nalović, turistički vodič, studenti su imali priliku i da čuju stihove pesme "Među svojima" Vladislava Petkovića Disa.

Stručna ekskurzija - Sajam turizma Philoxenia Solun - Meteori - slika 8 Stručna ekskurzija - Sajam turizma Philoxenia Solun - Meteori - slika 7

Đorđe Trmčić, predsednik Studentskog Parlamenta i Nevena Ilić, studentkinja II godine položili su venac na Srpskom vojničkom groblju na Zejtinliku u ime svih studenata i profesora Univerziteta Singidunum.

Stručna ekskurzija - Sajam turizma Philoxenia Solun - Meteori - slika 9

Naši studenti su imali tu čast i zadovoljstvo da im se obrati Đorđe Mihailović, dugogodišnji čuvar Srpskog vojničkog groblja na Zejtinliku. Deka Đorđe, iako je napunio 89 godina i dalje radi, čuva groblje i posetiocima na autentičan način priča o istoriji srpskog naroda, proboju Solunskog fronta i samom Zejtinliku.

Stručna ekskurzija - Sajam turizma Philoxenia Solun - Meteori - slika 10

Upoznavanje znamenitosti Soluna obuhvatalo je panoramski obilazak grada autobusom, pešačku turu i vožnju brodom Solunskim zalivom. Bela kula, Galerijev slavoluk, Rotonda, Crkva Svetog Dimitrija i Aristotelov trg samo sueke od znamenitosti koje smo posetili.

Izlet na Meteore upotpunio je treći dan ekskurzije.

Manastirsko naselje Meteora smešteno je na ogromnim stenama koje se naglo uzdižu na severozapadnom delu Tesalijske ravnice, gde se susreću sa podnožjem masivnog planinskog lanca Pindos.

Danas samo šest manastira još uvek živi: Preobraženje, Varlam, Sveti Nikola Anapavsis, Rusanu, Sveta Trojica i Sveti Stefan.

Studenti su posetili manastir Preobraženje ( Veliki Meteori).

Svi učesnici ekskurzije su svojim ponašanjem ostavili veoma pozitivni sliku o Univerzitetu Singidunum na sve druge turiste koje su tokom puta sretali, hotelijere, vodiče, vozače, turističke radnike sa kojima su se upoznali i razgovarali na Sajmu turizma Philoxenia i na najbolji mogiući način prezentovali Univerzitet Singidunum, Beograd i Srbiju.

Vođe puta bili su prof. dr Tijana Radojević, dr Nada Arežina i Predrag Obradović, marketing i PR menadžer.

Fotografije sa ekskurzije možete pogledati na zvaničnoj Facebook stranici Univerziteta Singidunum.