Obeležen Međunarodni dan volontera

U ponedeljak 5. decembra 2016. godine obeležen je Međunarodni dan volontera na Univerzitetu Singidunum u Centru Niš.

Međunarodni dan volontera - slika 1

Organizaciju je sproveo Studentski Parlament Univerziteta Singidunum uz podršku prof. dr Bratislava Milovanovića, koordinatora Centra Niš i zaposlenih u našem Centru.

Međunarodni dan volontera - slika 2

Gosti ovog događaja bili su Đorđe Trmčić, predsednik studentskog parlamenta Univerziteta Singidunum iz Beograda, Nevena Ilić, student Fakulteta za turistički i hotelijerski menadžment i učesnik u mnogim vannastavnim aktivnostima na Univerzitetu Singidunum i gospodin Vladimir Jovanović iz Turističke organizacije grada Niša koji se obratio studentima u cilju podsticanja mladih da se uključe u volonterski rad.

Međunarodni dan volontera - slika 3

Ovom prilikom uručene su zahvalnice najaktivnijim studentima volonterima Univerziteta Singidunum u Centru Niš.

Međunarodni dan volontera - slika 4

Međunarodni dan volontera

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1985. godine proglasila 5. decembar za Međunarodni dan volontera, kao podsećanje na dan kada je 1970. stvoren Program UN za volontere.

Cilj je podstaći što veći broj ljudi da ponude svoje volonterske usluge. Ljudi dobre volje, kako ih nazivaju, za svoj rad ne očekuju materijalnu nadoknadu, sem moralnih i društvenih satisfakcija, a pomaganje i posvećivanje vremena drugima smatraju izrazom ljudske humanosti, solidarnosti i uzajamnosti, kao i osećanjem odgovornosti za svoju zajednicu.

Motivi za volonterski rad izraz su visoke svesti i spremnosti da se odgovori na potrebe drugih i unapredi život u svojoj zajednici. Pored saznanja da čine "pravu stvar", volonteri su u prilici da dobiju nova iskustva, znanja i veštine i da ostvare nova prijateljstva i kontakte, kao i da iskoriste mogućnost stručnog usavršavanja i ličnog napredovanja.

Međunarodni dan volontera - slika 5

Svaki treći čovek u svetu se bavio volonterskim radom.

Rezultati globalne studije "Glas ljudi", sprovedene u 56 zemalja pokazali su da je Srbija na 45 mestu svetske liste, a na drugom u regionu po broju volontera, sa 16 odsto ispitanika koji su u proteklih 12 meseci radili za neku neprofitnu organizaciju bez nadoknade ili plate.

Istraživanje u kojem je ispitano 60.000 ljudi, a koje objavljuje Medijum galup pokazalo je da je Bosna i Hercegovina sa 22 odsto prva u regionu po broju ljudi koji su se bavili volonterskim radom. Bugarska je zemlja sa najmanjim brojem volontera i u regionu i u svetu. Svega 5 odsto ljudi volontira u toj zemlji.

Najviše volonetra u svetu ima u Norveškoj, čak 57 odsto, zatim Luksemburgu, 55 odsto i Kamerunu 53 odsto.

Po regionima, volonterski rad je najrasprostranjeniji u Severnoj Americi (46 odsto), u Zapadnoj Evropi, Latinskoj Americi, Africi i Aziji je između 28 i 25 odsto ljudi radili volonterski, dok je u istočnoj i srednjoj